Przychodnia Specjalistyczna

ul. Kamieńskiego 225, 51-126 Wrocław

Endokrynolog dziecięcy

Endokrynologia i diabetologia dziecięca to specjalizacja medyczna zajmująca się zaburzeniami wydzielania i oddziaływania na rozwijający się organizm hormonów produkowanych przez różnego rodzaju gruczoły wewnątrzwydzielnicze (min. przysadkę, nadnercza, trzustkę, jądra, jajniki). Wachlarz schorzeń, którymi zajmuje się endokrynologia dziecięca jest zatem bardzo szeroki. Obejmuje on między innymi zaburzenia wzrastania i gospodarki wapniowo- fosforanowej, choroby tarczycy (takie jak niedoczynność, nadczynność oraz autoimmunologiczne zapalenie ), przedwczesne lub opóźnione dojrzewanie płciowe, zaburzenia miesiączkowania, a także coraz częściej spotykaną w populacji wieku dziecięcego otyłość. Stanowi ona narastający problem zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Nadmierna masa ciała pociąga za sobą powikłania takie jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, węglowodanowej z insulinoopornością i cukrzycą typu 2 włącznie. Na drugim biegunie zaburzeń odżywiania znajduje się anoreksja będąca również poważnym problemem obecnych czasów, zwłaszcza w grupie nastoletnich pacjentek.


Dynamiczny postęp wiedzy w zakresie endokrynologii i diabetologii dziecięcej przyczynił się do wyodrębnienia tej niezwykle ciekawej dziedziny pediatrii jako osobnej specjalizacji, dzięki czemu możliwa jest pomoc najmłodszym pacjentom z zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego.


W naszej poradni endokrynologii dziecięcej zajmujemy się chorobami tarczycy i przytarczyc, zaburzeniami wzrastania i dojrzewania płciowego oraz innymi zaburzeniami wynikającymi z nieprawidłowej funkcji podwzgórza, przysadki, nadnerczy i gonad. Z indywidualnym podejściem do pacjenta ukierunkowujemy diagnostykę w celu wykrycia schorzeń o podłożu endokrynologicznym oraz podejmujemy decyzje co do najlepszego sposobu ich leczenia.